BMO Plowing Competition Winners  -  IPM 2016 Plowing Winners  -  Minto, Ontario

Plowing Winners  • Special Winners

Class Group Position Winner County   Sponsor
1 1 Winner Terry Linton Roseneath    BMO Bank of Montreal
1 1 Reserve Scott Thomas Elmwood    BMO Bank of Montreal
1 2 Winner Yoland Rocheleau Val D'or    BMO Bank of Montreal
1 2 Reserve Kathleen MacRobbie Mount Forest    BMO Bank of Montreal
1 3 Winner Doug Lambie Elmvale    Ontario Plowmen's Association
1 3 Reserve Kim Hadwen Belleville    Ontario Plowmen's Association
1 4 Winner Julie Nellis Owen Sound    Ontario Plowmen's Association
1 4 Reserve Dan Gorrill Oakwood    Ontario Plowmen's Association
1 5 Winner Mike Aitkens Lucasville    Ontario Plowmen's Association
5 Reserve  Russell W. Rogers  Mount Forest     
             
2 1 Winner Hailey Gruber Richmond    Ontario Plowmen's Association
2 1 Reserve Cody Brodhaecker  Ayr    Ontario Plowmen's Association
2 2 Winner Ben Henderson  Cambridge    The Bradford Family
2 2 Reserve Shawn Ryan Dashwood    The Bradford Family
2 3 Winner Jeremy DeGeer  Leaskdale    Ontario Plowmen's Association
2 3 Reserve Katie Davenport Owen Sound    Ontario Plowmen's Association
2 4 Winner Gene Gruber Richmond    Ontario Plowmen's Association
2 4 Reserve Jim Ferguson Sunderland    Ontario Plowmen's Association
2 6 Winner Kevin Albrecht Marion   Ontario Plowmen's Association
2 6 Reserve Gerald Corbett Exeter   Ontario Plowmen's Association
             
3 1 Winner Riley Terpstra Atwood    BMO Bank of Montreal 
3 1 Reserve Matthew Magwood Hanover    BMO Bank of Montreal
3 2 Winner Anthony Bertrand St. Mary's    BMO Bank of Montreal
3 2 Reserve Nicholas Sanders Guelph    BMO Bank of Montreal
             
4 1 Winner ---     ---    BMO Bank of Montreal
4 1 Reserve ---  ---    BMO Bank of Montreal
4 2 Winner Dave Woodman  Wolfe Island    BMO Bank of Montreal
4 2 Reserve Erich Weber  Ayton    BMO Bank of Montreal
 
5 1 Winner Carman Weppler Clifford    Kvernland Group North America Inc.
5 1 Reserve Eric Ferguson Sunderland    Kvernland Group North America Inc.
5 2 Winner Daryl Hostrawser East Garafraxa    Kvernland Group North America Inc.
5 2 Reserve Tom Evans Tiverton    Kvernland Group North America Inc.
 
6 1 Winner Ken Milligan Strathroy    Ontario Plowmen's Association
6 1 Reserve Ken O'Brien Midhurst    Ontario Plowmen's Association
6 2 Winner Colin Dougherty Scotland    Ontario Plowmen's Association
6 2 Reserve William Hostrawser East Garafraxa    Ontario Plowmen's Association
6 3 Winner Jim Cox Innerkip    Ontario Plowmen's Association
6 3 Reserve David Morton Bowmanville    Ontario Plowmen's Association
             
7   1 Ben Henderson Waterloo    
7   2 Mathew Sterling Chatham-Kent    
7   3 Trent Ferris Bruce County