BMO Plowing Competition Winners  -  IPM 2017 Special Prizes  -  Walton, ON

Plowing WinnersSpecial Winners

  Harold Nie Memorial Special

To the highest aggregate score in Class 1 by a first time competitor.
Donated by Mrs. Marion Nie.
Presented by: Wayne Downie, Haldimand County Plowmen's Association.

WINNER:  Jordan Shortreed, Walton

  Sydney Sisler Memorial Special

Sidney Sisler Memorial Trophy to the Junior Champion Tractor Plowperson.
Donated by: The Sisler Family
Presented by: Don Priest, President, Ontario Plowmen's Association

WINNER: Hunter Chown, Wolfe Island

  Fred and Helen Davenport Memorial Award

A pocket watch will be presented to the tractor plowing competitor with the highest aggregate score in four (4) days of plowing, including Class 2, 3, 4 and under the age of 16 years. Previous winners are not eligible. Fred Davenport was an OPA Director for 15 years.
Presented by: Lloyd Davenport, son of Fred and Helen Davenport

WINNER:  Cole Brodhaecker, Ayr

  Eliot Moses Memorial Special

A piece of Native Pottery will be presented to the contestant with the greatest number of points in Class 2, 3, 4 - Group 1 and 2 who were born after 1995. Contestant must compete each day that plowing competition is held during the match. This award, donated by the Moses Family, is in memory of Eliot Moses, from Oshweken, who was an OPA President in 1933 and was a director for 33 years until 1960. Previous winners are not eligible.

WINNER: Hailey Gruber, Richmond, USA

  Gordon Bradfield Memorial Special

The Bradfield Family, in memory of the late Gordon Bradfield, will present an Award to the Contestant with the highest aggregate scores in Classes 2, 3, 4, 5 and 6.
Gordon Bradfield was a Veteran Plowmen and an IPM Judge.
Donated by: The Bradfield Family
Presented by: Warren Craft, Peterborough Plowmen's Association

WINNER:    Hailey Gruber, Richmond, USA      

John S. Moffatt Memorial Trophy

A trophy and $100 will be awarded to the Top Drag Plow winner.  This trophy is in loving memory of John S. Moffatt and is donated by his wife Elizabeth and family.
Presented by: Doug Sturgess, Director, Ontario Plowmen's Association

WINNER:   Ken O'Brien, Midhurst     

 Brussels Agricultural Society Special

A plaque and $100.00 will be warded to the plow person with the highest aggregate score who is from the coverage area of the Brussels Fall Fair.
Donated by: The Brussels Agricultural Society
Presented by: Matt Cardiff, President, Brussels Agricultural Society

WINNER: Brandon McGavin, Walton

 Junior Farmers of Ontario Special

$200.00 will be presented to the plow person with the highest aggregate score who is an Ontario resident between the ages of 15-29.
Donated by: The Junior Farmers Association of Ontario.
Presented by: The Junior Farmers Association of Ontario. 

Winner: Katie Davenport, Owen Sound

IPM Champion Horse Plow Person Award

(Highest total points scored by a plow person at the IPM in Class 1)
Ontario Champion Horse Plow Person  $300.00
Ontario Reserve Champion Horse Plow Person  $200.00
Presented by: Cheri Knott, Regional Vice-President, BMO Bank of Montreal AND Don Priest, Presdent, Ontario Plowmen's Association.

Champion:  Brad Linton, Roseneath 
Reserve:      Terry Thomas, Roseneath

Lloyd VanDusen Award

This award is for the Best Overall Walking Plow Team.
Lloyd VanDusen competed in the Draft Horse Walking Plow Competition for years. The award is donated in Memory of Lloyd VanDusen by his children.  
Trophy and keeper award will be presented to the overall winner of Class 1, Groups 1-2.
Presented by: Robert MacLean, Director, Ontario Plowmens Association.

WINNER:   Brad Linton, Roseneath     

 IPM Champion Antique Award

(Highest total points scored by a plow person at the IPM in Class 6)
IPM Champion Antique Plow Person  $300.00
IPM Reserve Champion Antique Plow Person $200.00
Presented by: Cheri Knott, Regional Vice-President, BMO Bank of Montreal AND Don Priest, Presdent, Ontario Plowmen's Association.

Champion: Ken O’Brien, Midhurst
Reserve: Harold Walker, Sparta

 Graeme, Helen and Michael Craig Special

A coat/hat will be awarded per contetant qualifying to compete in the 2018 Canadian Championships in the Junior and Senior Classes.
Presented by: Graeme, Helen and Michael Craig.

Seniors
Winner: Bert Beyens, Strathroy
Winner: Brian Davenport, Owen Sound
Winner: Daryl Hostrawser, East Garafraxa
Winner: Bob Campsall, Dunford

Juniors
Winner: Hunter Chown, Wolfe Island
Winner: Ben Henderson, Cambridge

IPM Champion Tractor Award

(Highest total points scored by a Plow Person at the IPM in Classes 2, 3, 4, and 5)
IPM Champion Tractor Plow Person $300.00
IPM Reserve Champion Tractor Plow Person  $200.00

Champion: Hailey Gruber, Richmond, Minnesota, USA
Reserve:     Daryl Hostrawser, East Garafraxa 

BARB McALLISTER MEMORIAL SCHOLARSHIP

Sponsored by Barb's Friends

The Scholarship is available to contestants who have reached their 16th birthday as of the 1st day of the IPM but have not reached their 20th birthday as of the 1st day of the IPM.  Scholarship money is to be used towards education at a University, College, apprenticeship or an institution approved by the Executive of the Ontario Plowmen’s Association.  The winner may be required to appear at an event for Ontario Plowmen’s Association.  Money will be dispersed upon proof of enrolment.  
Previous winners are not eligible.
One – (1), $2,500.00 Scholarship will be awarded.

WINNER:  Ben Henderson, Cambridge