Ontario Plowmen's Association (OPA) Board of Directors & Staff

OPA Board of Directors

    President Don Priest
    1st Vice President David Murray 
    2nd Vice President Melvin Switzer 
    Past President Charles Leduc 
    Board Members

Robert MacLean
Sheila Marshall
Ralph Millman
Donna Telfer
Carl Weber

OPA Office Staff click position to email staff members

    Executive Director Cathy Lasby
    Financial Coordinator Alice Brown
    Executive Assistant Julie Ellis
    Programme Coordinator Sharon McCorquodale
    Marketing Coordinator Virginia Govier
    IPM Finance Support Josée Paquin

OPA Honourary Directors

    Ray Dedman Ayr
    Ken Keyes Wolfe Island
    Les Fess Jarvis
    Arnold Wren Renfrew
    Wiebe Hoekstra Wolfe Island
    Jim Armstrong Walkerton
    Hugh Baird Sunderland
    Alex Black Guelph
    Stanley Davis Jerseyville
    Leonard (Mac) Dowdall Carleton Place
    William J. Gorrill Oakwood
    John Hoffstetter Plattsville
    Everett Hogan Wolfe Island
    Fred Lewis Denfield
    Neil McGavin Brussels
    Gibson Patterson Metcalfe
    Norman Perriman Ayr
    Arnold Rife Cambridge
    Jack Taylor Burlington
    Roger Thorne Tara
    Robert Timbers Uxbridge
    Robert Dodge Middlesex
    Charles Lawes Inwood
 

2016 Advisory Council Members

   
Algoma (St. Joseph Island) Thomas Murdock
Brant (Six Nations) Donna Telfer
Bruce Barry Ribey
Chatham-Kent Carl Sterling
Durham Elaine Snoddon
Elgin Ralph Millman
Essex Jerome Deslippe
Frontenac (County) Robert MacLean
Frontenac (Wolfe Island) David Woodman
Glengarry Henry Kinloch
Grenville Melville McGuire
Grey (Bentinck) Robert Miller
Grey (Egremont) Ron Wiltshire
Grey (Keppel- Sarawak) Craig Cameron
Grey (Normanby) Carl Weber
Grey (North) Brian Gamble
Haldimand Wayne Downie
Haldimand (Oneida) Dave Murray
Halton (Reg. Mun. Of Halton) Dwight May
Hastings Richard Dracup
Huron Steve Corbett
Lambton Raymond Wight
Lanark Alvin Dobbie
Leeds  
Middlesex Clare Paton
Niagara North (Caistor) Wayne Killins
Niagara North Hank Scott
Niagara South (Welland)  
Norfolk  
Northumberland Allan Carruthers
Ottawa-Carleton Ray St. Denis
Oxford (Blenheim)  
Oxford (County) Eric Howard
Peel Dufferin David Julian
Perth Bartley Bowman
Peterborough Warren Craft
Prescott Richard Sauvé
Renfrew  
Russell Robert Chartrand
Simcoe Barry DeGeer
Stormont Jeff Waldroff
Temiskaming Roch Loranger
Thunder Bay (Slate River) Larry Bockus
Victoria Norma Gorrill
Waterloo (North Dumfries) Rick Dunnett
Wellington County George Robinson
Wentworth (North) Don Laidlaw
Wentworth (South) Melvin Switzer
York John McDonald