Past Presidents of the OPA

 Return to ARCHIVE MENU

Charles Leduc

Melvin Switzer

Robert MacLean

Ray Dedman

Bob Hammell

Ralph Millman

Carl Weber

Graeme Craig

Leonard Dowdall

Robert Dodge

Jeff Waldroff

Stan Davis


Jim Thompson


Marie Chambers

Jim Izatt

Neil McGavin

Norm Perriman

Roger Thorne
2015 Charles Leduc, Prescott
2014 Melvin Switzer, Wentworth South
2013 Robert MacLean, Frontenac
2012 Ray Dedman, Oxford Blenheim
2011 Bob Hammell, Bruce
2010 Ralph Millman, Elgin
2009 Carl Weber, Grey Normanby
2008 Graeme Craig, Huron
2007 Leonard "Mac" Dowdall, Lanark
2006 Robert Dodge, Middlesex
2005 Jeff Waldoff, Stormont
2004 Stan Davis, South Wentworth
2003 Jim Thompson, Hastings
2002 Marie Chambers, Norfolk
2001 Jim Izatt, Frontenac
2000 Neil McGavin, Walton
1999 Norm Perriman, Ayr
1998 Roger Thorne, Tara
1997 William Gorrill, Victoria
1996 Gibson Patterson, Ottawa Carleton
1995 Charles Lawes, Inwood
1994 Robert Taylor, St. George
1993 Stuart Luckhardt, Owen Sound
1992 Max Smith, Woodslee
1991 Donald Bell, Coldwater
1990 John Reid, Hagersville
1989 Wm. Martyn, St. Thomas
1988 Fred Lewis, Denfield
1987 Albert Carson, Listowel
1986 Edgar Wilson, Bolton
1985 William Parney, Ridgetown
1984 John Fennell, Bradford
1983 Everett Hogan, Wolfe Island
1982 Weldon Burrill, Hickson
1981 Len Kirby, Iron Bridge
1980 Wm. Snowden, Nanticoke
1979 James Armstrong, Wingham
1978 H.A. Telfer, Paris
1977 Max Steadman, Petrolia
1976 John Stephen, St. Mary's
1975 Joseph Slattery, Peterborough
1974 Len Jefferson, Fergus
1973 Clifford Yule, Hamilton
1972 Delno Jermey, Barrie
1971 Jack H. Taylor, Burlington
1970 Donald Greenless, Inverary
1969 Robert Timber, Sandford
1968 Cameron Mitchell, Simcoe
1967 Howard Henry, Port Hope
1966 Norman Barber, Owen Sound
1965 Howard Greer, North Gower
1964 Russell Morrison, Beaverton
1963 Alvin Mark, Cameron
1962 Robert Campbell, Churchill
1961 Alston Campbell, Burford
1960 Alex Black, Guelph
1959 Geo. Hay, Russell
1958 Kenneth Bawden, St. Thomas
1957 Malen Wilkins, Jarvis
1956 Harvey Hawkey, Kingston
1955 Geo. Fletcher, Merlin
1954 H.A. Quinn, Peterborough
1953 Hubert Avery, Brockville
1952 Russell Beilhartz, Bruce Station
1951 W.R. Bullick, Camlachie
1950 Roy Shaver, Ingleside
1949 V.C. Porteous, Owen Sound
1948 Walter Downey, Minesing
1947 W.I. Clarke, Unionville
1946 Gordon McGavin, Walton
1945 Gordon McGavin, Walton
1944 Gordon McGavin, Walton
1943 Gordon McGavin, Walton
1942 Gordon McGavin, Walton
1941 J. Blair Ketchen, Fergus
1940 Alex McKinney, Brampton
1939 J.R. Henderson, Kingston
1938 J.W. McRea, Kemptville
1937 J.W. McRea, Kemptville
1936 George Waldie, Stratford
1935 J. Locke Wilson, Toronto
1934 F.G. Fuller, London
1933 Elliott Moses, Ohsweken
1932 Neil Calder, Holstein
1931 S.A. McIntyre, Alvinston
1930 I.H. Winslow, Millbrook
1929 J.J. Tierney, London
1928 J.J. Tierney, London
1927 M.O. Bingeman, V.S., Waterloo
1926 Col. The Hon. J.J. Duffus
1925 Roy H. Abraham, Chatham
1924 W.H. Paterson, Agincourt
1923 Col. Geo. B. Little, Agincourt
1922 A.B. Rose, Echo Place
1921 D.D. Gray, Ottawa
1920 A.E. Wilson, Perrytown
1919 W.C. Barrie, Galt
1918 W.C. Barrie, Galt
1917 I.M. Smith, Millbrook
1916 W. Doherty, Toronto
1915 A.P. Pollard, Port Hope
1914 James McLean, Richmond Hill
1913 Frank Wise, Aurora
1912 Simpson Rennie, Agincourt
1911 Simpson Rennie, Agincourt